Chrześcijanie Internet Jedność

Jedność chrześcjańska – portal internetowy

Jak informuje rzecznik prasowy diecezji lyońskiej, Stowarzyszenie “Jedność chrześcjańska” zainaugurowało w ostatnich dniach własny portal internetowy pod adresem http:// membres.lycos.fr/unitechretiennelyon/


Creative Commons License photo credit: MotherPie
Foto: Autor: MotherPie
Ośrodek “Jedność chrześcjańska”, powstały w Lyonie w 1954 r (działający jako zarejestrowane stowarzyszenie od roku 1959) ma na celu “pracę na rzecz zbliżenia Kościołów chrześcijańskich do chwili, w której urzeczywistni się modlitwa Chrystusa “aby byli jedno” (Jan 17,21).

Ośrodek powstał z inicjatywy ówczesnego arcybiskupa Lyonu, kard. Gerlier i sekretarza gneralnego Ekumenicznej Rady Kościołów, dr. Visserta Hoofta, jako instytucjonalne przedłużenie działalności ks. Paula Couturier i od chwili swego założenia pozostaje w awangardzie ruchu ekumenicznego. Działa na terenie diecezji lyońskiej i skupia przedstawicieli (duchownych i świeckich) różnych wyznań, promieniując na cały Kościół francuski i powszechny. Od 70 lat, początkowo z inicjatywy ks. Couturier, a następnie Ośrodka, odbywają się w styczniu “tygodnie modlitw o jedność chrześcjan” (początkowo jako triduum, następnie zaś oktawy). Rok 2003 ogłoszony został przez “Jedność chrześcjańską” Rokiem ks. Couturier, w 50-tą rocznicę śmierci lyońskiego pioniera ekumenizmu.

Internetowy portal “Jedności” zawiera informacje praktyczne na temat działalności stowarzyszenia, jego biblioteki, planowanych obchodów Roku ks. Couturier, bibliografię dotyczącą jego osoby i dzieła. Znaleźć tu można także szczegółowe informacje dotyczące organizacji przyszłorocznego (18 – 25 stycznia 2003) tygodnia modlitw o jedność chrześcijan (od możliwości zamówienia materiałów oraz ulotek – wraz z cenami, po przeznaczone na kolejne dni czytania biblijne, ich komentarze, czy proponowane schematy nabożeństw). Ekumeniczna strona działa w komercyjnym portalu lycos (oferującym m.in. elektroniczne skrzynki pocztowe caramail).

Chrześcijańskie portale i strony internetowe powstają we Francji od roku 1996, kiedy to w Tours Jan Paweł II zainaugurował serwis Konferencji Biskupów Francji (www.cef.fr). Ich lawinowy rozwój notuje się od trzech lat.

2 lata temu zaledwie 6 diecezji miało własne strony internetowe, a 40 – adres elektroniczny. Obecnie 2/3 z 75 francuskich diecezji posiada własną stronę i niemal wszystkie – elektroniczną skrzynkę pocztową. Kilka diecezji proponuje “chat” z biskupami.
Nie powiodła się natomiast próba zapewnienia wszystkim parafiom pragnącym stworzyć własną stronę internetową podobnego adresu www.eglise.net. Obecnie francuskie parafie korzystać mogą z kilku konkurencyjnych ofert, w tym proponowanych przez koncern prasowy Bayard i Konferencję biskupów.

Od 2 lat działa także wspólny portal kościołów chrześcjańskich www.esperer.net, a od roku portal młodych chrześcijan inxl6 (czytaj “in ecclesis” w kościele). Własne strony mają także serwisy prasowe i informacyjne Federacji Protestantów Francuskich i Konferencji Biskupów Prawosławnych Francji.
Wyszukiwarka Google podaje obecnie pod hasłem ” religia ” 2.590.000 haseł, z czego 187.000 w języku francuskim (na ponad 2,5 mln wszystkich). Od pewnego czasu pojawiły się we Francji liczne serwisy wyspecjalizowane: informacyjne (www.flashpress.org), kontaktowe (Catholiens www.catholiens.org zawiera ponad 500 adresów w 50 rubrykach).
Coraz częściej o własne strony internetowe starają się także francuskie klasztory, ośrodki katechetyczne czy ruchy kościelne, a także sanktuaria (np. w Lourdes).
Jedną z najczęściej odwiedzanych we Francji stron jest topchretien.com – powstała przed dwoma laty z inicjatywy prywatnej, zawierająca artykuły z dziedziny duchowości. Do najciekawszych chrześcijańskich stron francuskojęzycznych zalicza się zwykle prowadzoną przez jezuitów i siostry nowej wspólnoty Cenacle, Notre Dame de Web (Matkę Boską Internetową – [email protected]). Serwis oferuje ” rekolekcje przed komputerem ” (trzy sesje modlitewne w tygodniu przez trzy kolejne tygodnie, specjalne programy adwentowe i wielkopostne oraz wakacyjne). Drugim wartym uwagi adresem jest ” Port św. Mikołaja ” – założony przed 5 laty przez jedną z podparyskich parafii, oferujący “wytchnienie w przystani na internetowym oceanie “. Strona Port-Saint-Nicolas (www.portstnicolas.org) zorganizowana jest niczym mały port rybacki, z plażą, kutrami, kościółkiem, a nawet kafejką i nosi charakter formacyjny oraz duchowy.

JPT (KAI) / Lyon

hastagi na stronie:

#protestantyzmpl #heweliusz protestant #Protestanci NawrĂłcenie #kazania protestanci #portal/jednosc #protestantyzm zwyczaje

0 0 vote
Article Rating

Similar Posts

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
11 lat temu

zdecydowanie popieram.Jednak ubolewam nad tym,iz wspolnota Cenacle nie jest aktywna w Polsce.Osrodki leczenia uzaleznien w Europie i na swiecie sa preznymi placowkami z Wielkimi osiagnieciami.Szkoda jednak,iz nie ma ich w Polsce
Z wyrazami szacunku
Jacek