Protestanci Teologia protestancka

Teologia protestancka

Uploaded by trolf sxc hu
Protestantyzm różni się od katolicyzmu i prawosławia głównie tym, że nie uznaje tego, co zostało dodane przez Kościół rzymski lub prawosławny do Pisma Świętego. U

Protestantyzm różni się od katolicyzmu i prawosławia głównie tym, że nie uznaje tego, co zostało dodane przez Kościół rzymski lub prawosławny do Pisma Świętego. U protestantów istnieją dwa główne nurty. Są to “fundamentaliści”, traktujący Biblię dosłownie oraz “liberałowie”, którzy interpretują ją symbolicznie.

Ponadto, protestanci odrzucają dogmaty Maryjne. Według nich, matka Jezusa zajmuje wyjątkowe miejsce, ale nie trzeba oddawać jej czci religijnej, która należy się jedynie Bogu.

Protestanci akceptują dwa sakramenty: chrzest i eucharystię. Eucharystię traktują inaczej niż katolicy, ponieważ podchodzą do niej jako do wspomnienia Ostatniej Wieczerzy.

W wielu związkach protestanckich i Kościołach udziela się święcenia kapłańskie pastorom. Protestanci małżeństwu również nadają zupełnie inną interpretację. Kalwiniści zaś odrzucają wszystkie katolickie sakramenty.

hastagi na stronie:

#teologia protestancka #teologia protestancka studia #blogi protestanckie #dogmaty maryjne protestantyzm

votes
Article Rating
A to już wiesz?  Nowe adresy Panoramy Religii i Panoramy Książki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
13 lat temu

Chodzi chyba o ordynacje pastorow/ministrow, w wyznaniach protestanckich nie ma przeciez kaplanstwa?

Marta
Marta
12 lat temu

chcę zostać protestantką, podobają mi się dogmaty tej wiary. Do tej pory byłam katoliczką, ale nie umiem odnaleźć się w tej religii. Nie wiem jednak gdzie w Kielcach mogła bym chodzić do kościoła. Pomoże ktoś?

kinga
kinga
12 lat temu

W protestantyzmie istnieje kapłaństwo mianowicie wszyscy jesteśmy powołania do kapłaństwa.

kinga
kinga
12 lat temu

W protestantyżmie też istnieje kapłaństwo mianowicie wszyscy jesteśmy powołani do kapłaństwa.