Polecamy

Dzieci poznają tajemnicę śmierci

Dzieci poznają tajemnicę śmierci Marielene Leist Śmierć i żałoba to sprawy, o których bardzo trudno rozmawiać z dziećmi. Często unikamy tego tematu, nawet wtedy, kiedy

Dzieci poznają tajemnicę śmierci

Marielene Leist

Śmierć i żałoba to sprawy, o których bardzo trudno rozmawiać z dziećmi. Często unikamy tego tematu, nawet wtedy, kiedy śmierć bezpośrednio dotyka samego dziecka i jego najbliższych. Tymczasem, brak reakcji ze strony dorosłych, brak zainteresowania przeżyciami dziecka w obliczu śmierci, może spowodować wiele szkód w psychice dziecka, a potem dorosłego człowieka.

Zdaniem Marielene Leist śmierć jest tematem, o jakim trzeba rozmawiać, zwłaszcza z dziećmi, które są bardzo delikatne, ale nie można ich oszukiwać, że śmierć nie istnieje, ze osoba, która odeszła, wróci. Dziecko odczuwa stratę, przechodzi przez kolejne fazy po śmierci bliskiej osoby. Wielkie znaczenie ma to, w jakieś fazie rozwoju znajduje się dziecko w chwili utraty kogoś, kogo kochało. Autorka podejmując temat śmierci wypowiada się konkretnie i rzeczowo, jako osoba udzielająca praktycznych porad osobom, które mają kontakt z dziećmi w żałobie.

Pisze o przezywaniu przez dziecko śmierci dalszej rodziny jak i najbliższych. Osobny rozdział poświęca na omówienie śmierci mamy dziecka, taty, przyjaciela, oraz samego dziecka, które staje w obliczu śmierci własnej. Śmierć jest dla dziecka utrata nie tylko rodziców, ale również całej sytuacji życiowej, w jakiej dotychczas się znajdowało. Autorka pisze o emocjach dziecka, o tym, co może go jeszcze bardziej pogrążyć w rozpaczy po utracie bliskiego, a co może z tej rozpaczy wyrwać. Przytacza liczne przykłady, cytuje wypowiedzi dzieci, które zetknęły się ze śmiercią, przez co książka staje się jeszcze bardziej autentyczna. Zwraca uwagę na różne rodzaje śmierci i na różne przezywanie żałoby. Pisze jako psycholog, terapeuta. Zwraca uwagę na uczucia jakie towarzyszą poczuciu straty. Często pojawiają się wśród nich nie tylko głęboki smutek i złość, ale i zazdrość, nienawiść, niepewność, poczucie winy, żalu.

Książka jest bardzo wartościowa, zarówno dla rodziców jak i innych osób, które mają kontakt z dziećmi. Wiele dzieci przeżywa stratę, która może być związana ze śmiercią ukochanego zwierzątka czy ze śmiercią osoby, która kochały.

Uważam, że po przeczytaniu książki, osoba, która zajmuje się dziećmi przeżywającymi utratę kogoś lub czegoś, spojrzy na dziecko i jego przeżycia inaczej. Autorka opisując poszczególne przypadki zwraca uwagę na to, że bardzo pomocna, wręcz konieczna, okazuje się terapia, rozmowa dziecka ze specjalistą, z osobą, która potrafi wyprowadzić dziecko z rozpaczy i wie jak to zrobić.

dzieci1

Wydanie: Poznań 2009
ISBN: 978-83-7015-976-1
Ilość stron: 204
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Zakupy przez internet: http://www.ksw.com.pl/pl/shop/poradniki/dzieci_poznaja_tajemnice_smierci.html

hastagi na stronie:

#ksi natanek kazania styczen 2012 rok #autentyczna tajemnica śmierci #autentyczne tajemnice śmierci #śmierć dziecka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy